Schrödingerova mačka

Dnes som pozeral jeden seriál (The Big Bang Theory) :) a práve tam bol tento pojem spomínaný.
Schrödingerova mačka je myšlienkový experiment, ktorý roku 1935 vymyslel Erwin Schrödinger, aby poukázal na nekompletnosť teórie kvantovej mechaniky čo sa týka prechodu medzi subatomickým a makroskopickým svetom.


Predstavme si mačku uzavretú v nepriehľadnej, izolovanej škatuli. V škatuli je tiež prístroj obsahujúci rádioaktívny nuklid a nádobu s jedovatým plynom. Pokus je navrhnutý tak, že po jednej hodine je 50% pravdepodobnosť, že sa nuklid rozložil. Pokiaľ prístroj zaznamená rozpad nuklidu, uvoľní plyn, ktorý otrávi mačku. Podľa princípov kvantovej mechaniky sa nuklid, ktorý nie je pozorovaný, nachádza v superpozícii stavu „rozloženého nuklidu“ a stavu „nerozloženého nuklidu“. Z toho vyplýva, že aj celá sústava by sa mala nachádzať v superpozícii stavov rozpadnutý nuklid, mŕtva mačka a nerozpadnutý nuklid, živá mačka. Avšak keď otvoríme škatuľu, uvidíme len jeden z týchto stavov, mačka určite nemôže byť „zároveň živá aj mŕtva“.

Otázkou preto zostáva, kedy sústava prestáva existovať ako superpozícia stavov a stáva sa z nich len jediný? Účelom experimentu je ukázať, že teória kvantovej mechaniky nie je kompletná bez zákonov, ktoré popisujú stav, kedy vlnová funkcia kolabuje a mačka zomrie alebo zostane živá namiesto oboch týchto stavov.

Schrödinger tým konštatoval, že je teória kvantovej mechaniky nekompletná a neodpovedá skutočnosti v tomto znení. Mačka musí byť buď živá, alebo mŕtva a rovnaké pravidlo musí platiť aj pre nuklid. Musí byť buď rozložený, alebo nie.

Komentáre