Planetárna hmlovina

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d8/Catseye-big.jpg/600px-Catseye-big.jpg
 Mačacie oko

Je astronomický objekt skladajúci sa z približne guľovej žiariacej zmesi plynov tvorenej niektorými typmi hviezd na konci ich života. Tento pojem nemá žiadnu súvislosť s planétami. Názov pochádza z v minulosti predpokladanej podobnosti so vzhľadom obrích planét. Jav netrvá dlho, iba niekoľko tisíc rokov z typického života hviezdy dosahujúceho niekoľko miliárd rokov. V našej Galaxii poznáme asi 1 500 týchto objektov.





Planetárne hmloviny sú dôležitými astronomickými objektami, pretože hrajú kľúčovú úlohu v chemickom vývoji galaxie. Vracajú totiž materiál do medzihviezdneho priestoru a obohacujú ho tak o ťažké prvky, produkty nukleárnej syntézy. V iných galaxiách sú planetárne hmloviny jedinými pozorovateľnými objektami poskytujúcimi informácie o chemickom zložení.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Ngc2392.jpg/600px-Ngc2392.jpg
Hmlovina Eskimák
Sú konečným štádiom vývoja väčšiny hviezd. Naše Slnko je veľmi priemernou hviezdou a iba malé množstvo hviezd má omnoho väčšiu hmotnosť ako ono. Hviezdy majúce viac ako niekoľko hmotností Slnka končia svoj život pri dramatickej explózii supernovy, ale priemerné a menej hmotné hviezdy na konci vytvárajú planetárnu hmlovinu.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/86/M2-9.jpg
Motýlia hmlovina

Typická planetárna hmlovina má dĺžku zhruba jeden svetelný rok a obsahuje extrémne zriedený plyn s hustotou zvyčajne okolo 1000 častíc v cm3 – takže je asi biliarda-krát redší ako zemská atmosféra.

Viacej o planetárnej hmlovine si môžte prečítať na Wikipedii.

Komentáre