Brian Cox o urýchľovači častíc v CERNe

Opäť som sa dal na článok o jednom videu čo som nedávno pozeral a stálo fakt za to ;) Najprv napíšem krátky obsah z rozprávania Briana Coxa a na konci bude aj celé video.


Na obrázku môžte vidieť spomínaný Veľký Hadrónový urýchľovač. Už z toho vidno, že je to dosiaľ najväčším uskutočneným vedeckým experimentom. Má obvod 27 kilometrov. Viac ako 10 000 fyzikov a technikov z 85 krajín sveta sa spojilo dohromady na niekoľko desaťročí aby ho vybudovali.

http://www.vesmir.sk/images/upimages/lhc/LHC.jpg

Na čo vlastne slúži?
Urýchľujú v ňom protóny, čiže jadrá vodíka, dookola rýchlosťou 99,999999 percenta rýchlosti svetla. Pri takej rýchlosti obehnú tých 27 kilometrov 11 000 krát za sekundu. Následne ich zrážajú s ďalším lúčom protónov obiehajúcim v opačnom smere. K zrážkam dochádza vnútri obrovských detektorov.

Čo tým chcú dosiahnuť?
Vedci znovu vytvárajú podmienky ktoré boli prítomné menej ako miliardtinu sekundy po vzniku vesmíru a to až 600 miliónov krát za sekundu.

Prečo vedci vytvárajú podmienky ktoré existovali menej ako miliardtinu sekundy po vzniku vesmíru?
Cieľom časticových fyzikov je porozumieť z čoho je všetko vytvorené a ako všetko, úplne všetko, drží pohromade.

V čo vedci veria, že pomocou LHC (Large Hadron Collider) objavia sa dozviete v sľubovanou videu (stojí za to si pozrieť :)).


Komentáre